یاس نبی بانوی مهر و عفاف

تقدیم به آسمانی ترین زنان عالم اسوه همیشه تاریخ و رهپویان پاکش زنان لاله پرور میهن اسلامی

شأن ومنزلت زن ازديدگاه حضرت آيت الله خامنه اي

فقيه وارسته و مهذب، مفسر وحافظ قرآن کريم و رهبر و مرجع امت اسلامي، ولي امر مسلمين جهان حضرت آيت الله العظمي خامنه اي (دام ظله العالي) شخصيت کم نظيري است که ادامه دهنده راه معلم بزرگ انقلاب، حضرت امام خميني (ره) و انديشه هاي تابناک آن حضرت مي باشند سياست هاي اجتماعي جهان "برابري زنان" را از شاخصه هاي توسعه معرفي مي نمايد در حالي که پاي بندي به انديشه هاي امام (ره) در مورد زن، جامعه بشري را به سمت"توازن اجتماعي" و"عدالت اجتماعی"سوق مي دهد و خلف صالح ايشان با ديدگاههاي روشن خود زمينه تكامل و بلوغ اين انديشه ها را فراهم مي آورند و اين حقيقت مستلزم آن است كه زن ايراني و زن مسلمان به مجاهدت خود براي رها شدن از دام هاي دشمنان ادامه داده و تسليم اغواي سوداگران نگردند.


آيت الله خامنه اي در مناسبتهاي مختلف درباره نقش واهميت مسئله زنان در جامعه سخناني ايراد فرموده اند که، مي توان ديدگاههاي ايشان در مورد زنان را ذيل سه مقوله جاي داد:

1-تجلي زن در قرآن
2-فرهنگ غرب و دفاع از حقوق زنان
3- ويژگي هاي حرکتهاي صحيح در مسائل زنان

+ نوشته شده در  شنبه ۲ بهمن۱۳۸۹ساعت   توسط ليلا شاهوردي  | 

حجاب بانوان پس از انقلاب اسلامی...

حجاب بانوان پس از انقلاب اسلامی چه روندی داشت؟
پيش از انقلاب زنان کارمند بخش عمده طبقه متوسط جامعه را تشکيل مي دادند که بي حجابي و داراي گرايش هاي لائيک بودند. دغدغه عمده اين گروه از زنان مشخص نبودن وضعيت شغلي شان بعد از انقلاب بود. براي مثال، در اوج درگيريهاي انقلاب (10 آبان 1357 ) خبرنگار روزنامه« گاردين » از حضرت امام درباره وضعيت آينده اين دسته از زنان پرسيد: « آيا [زنان] قادر خواهند بود به طور آزادانه بين حجاب و لباس غربي حق انتخاب داشته باشند؟ » حضرت امام با زيرکي تمام در جواب فرمودند:
زنان در انتخاب فعاليت و سرنوشت و همچنين پوشش خود با رعايت موازيني آزادند و تجربه کنوني فعاليت هاي ضد رژيم شاه، نشان داده است که زنان بيش از پيش آزادي خود را در پوششي که اسلام مي گويد يافته اند. ( امام خميني، 1362، ج 2، ص 259 )

تصاوير زيباسازی ، كد موسيقی ، قالب وبلاگ ، خدمات وبلاگ نويسان ، تصاوير ياهو ، پيچك دات نت www.pichak.net


امام خميني رحمه الله با بيان دو شرط، يعني « رعايت موازيني » و « پوششي که اسلام مي گويد ». در حقيقت، آب پاکي را روي دست آنها ريخت و از همان اول مشخص بود که وضعيت آينده چگونه رقم خواهد خورد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۹ دی۱۳۸۹ساعت   توسط ليلا شاهوردي  | 

تجلي زن در قرآن

`*•.¸¸.•*´¨`*•.¸¸.•*´¨`*•.¸¸.•

آیةالله خامنه ای در فرازهای متعددی از سخنان خود به تبیین جایگاه زن در عدآن می پردازند و می فرمایند: «خداي متعال در قرآن کريم آن گاه که در مورد انسانهاي خوب و نمونه وانسانهاي بد مثال آورده اند در هردو مورد از جنس زن انتخاب مي نمايند. زن فرعون، مثال براي انسانهاي خوب و زن نوح و لوط به عنوان مثال انسانهاي بد است. سوال اين است که آيا اين به آن معنا نيست که ما بايد از ديدگاه اسلام به برداشتهاي غلط و متاسفانه مستمر در تاريخ بشريت نسبت به جايگاه زن پاسخ دهيم؟
دين مبين اسلام مي خواهد اين برداشت و روش و فهم نادرست را از مسائل زنان تصحيح نمايد.

₪ دریــــــای نــــــــ

ور ₪ فاطمه زهرا (س) در قله بشريت قرار داشته و کسي را بالاتر از او نمي توان قرار داد و مي بينيم که آن بزرگوار به عنوان يک بانوي مسلمان اين فرصت و قدرت را يافت که خودش را به اوج رساند پس در دين اسلام فرقي بين زن و مرد نيست و از اين روست که خداوند متعال مثال انسانهاي خوب و بد را از بين زنان انتخاب مي کند .»

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۲۶ دی۱۳۸۹ساعت   توسط ليلا شاهوردي  | 

ديدگاه امام خميني در مورد اشتغال و تحصيل زنان:

امام مي فرمايند: "از نظر حقوق انساني تفاوتي بين زن و مرد نيست زيرا كه هر دو انسانند".[6]

بر پايه ديدگاه يكسان نگري زن و مرد است كه مي فرمايد: "در علم و تقوا كوشش كنيد كه علم به هيچ كس انحصار ندارد. علم مال همه است"[7]

در وصيت نامه سياسي الهي خويش مي فرمايد: "ما مفتخريم كه بانوان و زنان پير و جوان و خُرد و كلان در صحنه هاي فرهنگي و اقتصادي و نظامي حاضر و همدوش مردان يا بهتر از آنان، در راه تعالي اسلام و مقاصد قرآن كريم فعاليت دارند".


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۲۵ دی۱۳۸۹ساعت   توسط ليلا شاهوردي  | 

مجموعه نامه هاي امام خميني به همسرش

                         

خانم محترمه عزيزه‌ام !تاكنون چند كاغذ فرستاده‌ام، نمي‌دانم رسيده است يا نه.از تهران اطلاعي ندارم اميد است هميشه خوش و خرم و مشغول ديدار خويشاوندان باشيد، اگر چه ما را فراموش نماييد. وعده مراجعت نزديك است و ما هم از نبودن شما خسته شديم.
*زمان: فروردين 1312 / ذي‌القعده 1351

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۵ دی۱۳۸۹ساعت   توسط ليلا شاهوردي  | 

نقش زن به عنوان عضوي از خانواده بسيار با اهميت است مقام معظم رهبری

در مسأله‏ى زن آنچه كه در درجه‏ى اول اهميت قرار دارد، مسأله‏ى «خانواده» است؛ نقش زن به عنوان عضوى از خانواده. به نظر من از همه‏ى نقشهائى كه زن ميتواند ايفاء كند، اين اهميتش بيشتر است. البته بعضى‏ها اينطور حرفها را در همان نظر اول با شدت رد ميكنند و ميگويند آقا شما ميخواهيد زن را توى خانه اسير كنيد، محبوس كنيد، از حضور در صحنه‏هاى زندگى و فعاليت باز بداريد؛ نه، به هيچ وجه قصد ما اين نيست؛ اسلام هم اين را نخواسته. اسلام وقتى كه ميگويد: «والمؤمنون و المؤمنات بعضهم اولياء بعض يأمرون بالمعروف و ينهون عن المنكر»، يعنى مؤمنين و مؤمنات در حفظ مجموعه‏ى نظام اجتماعى و امر به معروف و نهى از منكر همه سهيم و شريكند؛ زن را استثناء نكرده. ما هم نميتوانيم زن را استثناء كنيم. مسئوليت اداره‏ى جامعه‏ى اسلامى و پيشرفت جامعه‏ى اسلامى بر دوش همه است؛ بر دوش زن، بر دوش مرد؛ هر كدامى به نحوى بر حسب توانائى‏هاى خودشان. بحث سر اين نيست كه زن آيا ميتواند مسئوليتى در بيرون از منزل داشته باشد يا نه - البته كه ميتواند، شكى در اين نيست؛ نگاه اسلامى مطلقاً اين را نفى نميكند - بحث در اين است كه آيا زن حق دارد به خاطر همه‏ى چيزهاى مطلوب و جالب و شيرينى كه در بيرون از محيط خانواده براى او ممكن است تصور شود، نقش خود را در خانواده از بين ببرد؟ نقش مادرى را، نقش همسرى را؟
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۲ اسفند۱۳۸۸ساعت   توسط ليلا شاهوردي  | 

در مسأله‏ى زن از دنيا طلبگاريم مقام معظم رهبری

در مسأله‏ى زن از دنيا طلبگاريم؛ ما مدعى دنيائيم. حالا مؤسسات وابسته به سازمان ملل يا غير آنها يا فلان مجموعه‏ى روزنامه‏نگار بيايند به اسم حقوق بشر، موضوع حجاب و بعضى از اين قبيل چيزها را زير سؤال بكشند و اظهار طلبگارى كنند، اين واقعيت قضيه را عوض نميكند. ما از دنيا طلبگاريم. دنيا كه عرض ميكنم، يعنى دنياى غرب. ما هستيم كه به دنيا خطاب ميكنيم و ميگوئيم: شما به بشريت عموماً و به زن خصوصاً خيانت كرده‏ايد؛ با كشاندن زن و مرد به وادى ابتلائات جنسى و برافروختن و دامن زدن به آتش زياده‏روى‏هاى جنسىِ بى‏قانون و بى‏نظم در جامعه، با آوردن زن به شكل متبرج به وسط ميدان. معلوم است كه زن، آن بخش زيباى آفرينش بشر است. اين بخش زيبا به طور طبيعى با اندكى در پرده بودن همراه است؛ اين خاصيت اين بخش زيبا و لطيف وجود انسانى است.
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۲ اسفند۱۳۸۸ساعت   توسط ليلا شاهوردي  | 

زن ، نظام خانواده را شکل مي دهد مقام معظم رهبری

يك زن جوان، يك دختر جوان، كه زندگى‏اش، زندگى معمولى؛ لباسش، لباس فقرا؛ كارش در خانه جمع و جور كردن بچه‏ها و مديريت خانه و كدبانويى اين خانه‏ى كوچك و دستاس كردن است و آن كوه معرفت و درياى عظيم علم و دانش در وجود اوست.
    قرآن چهار زن را اسم آورده كه اين چهار زن الگويند؛ دو الگوى نيكان عالم، دو الگوى بدان عالم. «ضرب اللَّه مثلاً للّذين كفروا امرأة نوح و امرأة لوط»؛ زن نوح و زن لوط. «كانتا تحت عبدين من عبادنا صالحين فخانتاهما»؛ اين دو نمونه‏ى زنانه براى مردمان كافر در طول تاريخ هستند. وقتى خداى متعال در قرآن مى‏خواهد كفار - نمونه‏ى وجود كفرآميز و كفران‏كننده‏ى نعمت خدا - را معرفى كند، به جاى فرعون و نمرود و افراد ديگر، دو زن را مثال مى‏زند؛ زن نوح و زن لوط، كه درهاى رحمت الهى به روى اينها باز و همه‏ى امكانات براى عروج و رفعت اينها آماده بود و دو پيغمبر، آن هم پيغمبرى مثل نوح و لوط، شوهران اينها بودند كه در خانه‏ى آنها زندگى مى‏كردند و حجت بر آنها تمام بود؛ اما اين دو زن قدر اين نعمت‏ها را ندانستند و «فخانتاهما»؛ به شوهرهايشان خيانت كردند. اين خيانت، لزوماً خيانت جنسى نيست؛ خيانتِ اعتقادى است؛ خيانتِ مسلكى است؛ راه را كج كردند. شوهرها با اين‏كه پيغمبر بودند و مقام عالى داشتند، به درد اين زنها نخوردند؛ «فلم يغنيا عنهما من اللَّه شيئا». خداى متعال رودربايستى و رفاقت و خويشاوندى با كسى ندارد. اگر كسى را مورد محبت و لطف و رحمت قرار مى‏دهد، با حساب و كتاب است؛ با تعاريف نيست؛ خدا قوم و خويش كسى نيست. اينها هم با اين‏كه شوهرهايشان پيغمبر بودند، اين شوهرهاى پيغمبر نتوانستند اين دو زن را از شر غضب الهى نجات بدهند؛ اينها شدند نمونه‏ى كافران همه‏ى تاريخ.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۲ اسفند۱۳۸۸ساعت   توسط ليلا شاهوردي  |